T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Numune Alma ve Gönderme Eğitimi

Yayın Tarihi : 22.12.2017

Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen "Numune Alma ve Gönderme Eğitimi" ilimizde Fırat Kalkınma Ajansı toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya İl Müdürümüz Sayın Tahir MACİT ile Hayvan Sağlığı ve Yatiştiriciliği Şube Müdürü Zeki SADAK' ın yanı sıra, Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü uzmanları Ayşe ATEŞOĞLU ve Cumhur ADIAY ile Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü konu sorumluları, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Kahramanmaraş, Sivas ve Tunceli Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürleri, Malatya ilinin tüm ilçe müdürleri ve ilçelerde görevli konu ile ilgili veteriner hekimler ile Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğünde görevli veteriner hekimler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Sayın Tahir MACİT, "Bugün insanların protein ihtiyaçlarının büyük bir kısmı hayvansal proteinden karşılanmaktadır. Bu nedenle hayvansal üretim ön plana çıkmaktadır. İnsan sağlığının korunması hayvan sağlığın korunmasından geçer. Hayvan sağlığında hastalıkların teşhisi ve tedavisi çok büyük önem arz etmektedir. Hastalıkların teşhisi ise ancak doğru numune alma ve gönderme ile mümkün olacaktır. Ülkemizde Buzağı ölümlerini en aza indirdiğimiz takdirde hayvan varlığımızda gözle görülür bir artış sağlanacaktır" dedi.

Daha sonra "Numune Alma ve Gönderme Kuralları" ile ilgili sunum Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü uzmanı Ayşe ATEŞOĞLU tarafından, "Hayvanlarda Nekroskopi (Otopsi) Kuralları" ile ilgili sunum ise Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü uzmanı Cumhur ADIAY tarafından gerçekleştirildi.

Toplantının ikinci bölümünde ise "Buzağı Kayıplarının Nedenleri ve Önlenme Yolları" konusunda yine Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü uzmanı Ayşe ATEŞOĞLU tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

Toplantı katılımcıların konularla ilgili soruları ve uzmanların bu sorulara cevapları ile sona erdi.