T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ceviz Soyma Makineleri Üreticilerimize Teslim Edildi

Yayın Tarihi : 12.12.2017


Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında, ceviz üreticilerimizin ihtiyacı olan ceviz soyma makineleri İl Müdürlüğümüz tarafından satın alınarak, %50 hibe desteği ile Hekimhan'da iki, Darende, Kuluncak ve Battalgazi'deki birer üreticimize toplam 5 adet olmak üzere teslim edildi.

Dağıtım törenine İl Müdürümüz Sayın Tahir MACİT, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Vekili Tuncay ÇİFTÇİ, konu sorumlusu elemanlar ve üreticiler katıldı.

Cevizin Malatya meyveciliğinde yıllar geçtikçe daha önemli yer almaya başladığını söyleyen MACİT, "Malatya'da cevizin yaygınlaştırılması için İl ve İlçe Müdürlükleri olarak yıllardır çalışmalar yürütüyoruz. Çok güzel ve verimli ceviz bahçeleri tesis edildi. Bunun akabinde üreticilerimizin işini kolaylaştıracak ceviz soyma makinelerini Müdürlüğümüz bütçesi dahilinde alarak, 5 üreticimize teslim ediyoruz. Bu makineler örnek teşkil ederek diğer üreticilerimizin de kullanmasına vesile olacaktır. 5 makine 17.000 TL'ye alınmış olup, bunun yarısı olan 8.500 TL 'si Müdürlüğümüz, 8.500 TL'si ise üreticilerimiz tarafından karşılanmıştır. Önümüzdeki yıl üretim sezonunda makinelerden verim alındığı takdirde kullanan kişi sayısının artacağını umut ediyoruz. Makinelerin üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.