T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarımsal Kredi Borçlarının Ertelenmesi

Yayın Tarihi : 6.12.2017

29.11.2017 tarihli Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren 2017/10935 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince; çeşitli afetler nedeniyle zarar gören gerçek veya tüzel kişi üreticilerimizin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesi ve TARSİM 2018 yılı uygulamaları ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya İl Müdür Vekilimiz Sayın Zülküf YILDIRIMOĞLU, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Şevket BAŞYİĞİT, İlçe Müdürleri ve konuyla ilgili İl-İlçe personelleri katıldı.

Bakanlık ve Müdürlük olarak her zaman üreticinin yanında olduklarını dile getiren Sayın YILDIRIMOĞLU, "01.01.2017 tarihinden 31.12.2017 tarihine kadar Türkiye sınırları içerisinde meydana gelen çeşitli afetler nedeniyle zarar gören gerçek veya tüzel kişi üreticilerimizden, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olup, üretim faaliyetlerine devam eden üreticilerimizin borçları ertelenecektir. Bu nedenle; ürünleri, ekilişleri, tesisleri, hayvan varlıkları tabii afetlerden %30 ve üzerinde hasar görmesi ve bu durumun İlçe Hasar Tespit Komisyonlarınca tespit edilmesi sonucunda, T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı kapsamındaki tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi yapılacaktır. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından ertelenen tarımsal kredi borçlarına, erteleme dönemi müddetince kredi borcunun vadesinden/taksit vadesinden/ hesap devresinden itibaren 1 (Bir) yıl süre ile ertelenebilecek ve erteleme dönemi müddetince %3 faiz uygulanacaktır" dedi.

Daha sonra Ziraat Mühendisi Fevzi ÇİÇEK tarafından, kararname kapsamında düşük faizli tarımsal kredi borçlarının ertelenmesini isteyen üreticilerimizin İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuru yapmaları, ÇKS'ye kayıtlı kimlik ve arazi bilgileriyle birlikte dilekçe vermeleri ve borç ertelemesi isteyen çiftçilerimizin ayrıca aynı dönemde kredi kuruluşlarına da dilekçe ile müracaat etmeleri gerektiği söylendi.

Programın son bölümünde Malatya TARSİM Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından 2018 yılı uygulamaları ile ilgili bilgilendirme yapıldı.