T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2017 Yılı Hayvan Sağlığı Çalışmaları Değerlendirildi

Yayın Tarihi : 28.11.2017

2017 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı ilçeler bazında yapılan bir toplantı ile değerlendirildi. Toplantıya İl Müdürümüz Sayın Tahir MACİT, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Zeki SADAK, İlçe Müdürleri ve konu ile ilgili Veteriner Hekimler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Tahir MACİT, 2017 yılında hayvan sağlığı alanındaki yapılan çalışmaların değerlendirildiği, 2018 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programının oluşturulacağı bu toplantının ilimiz hayvancılığına hayırlı olmasını temenni etti. 2017 yılında hayvan hastalıkları ile mücadelede önemli mesafeler kat ettiklerini bu nedenle yapılan başarılı çalışmalar için tüm personelleri tebrik ettiğini belirtti.

Özellikle 04 Nisan 2017 tarihinde yapılan yönetmelik değişiklikleri ile büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda her yaştaki hayvanın kaydedilme ve işletmelerin cezasız olarak güncellenmesi imkanı olduğunu dile getiren MACİT, "Bu dönem içerisinde tüm işletmelerin güncellenmesi gerekmektedir. Ülke genelinde ve özelde ilimizde hayvancılık alanında yapılacak tüm projeler ve politikalarda gerçek hayvan varlığının bilinmesi önemlidir. Bu nedenle işletme güncelleme çalışmalarının mutlaka yıl sonuna kadar tamamlanması gerekiyor" dedi.

Daha sonra Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürümüz Zeki SADAK tarafından 2017 yılında hayvan hastalıkları ile mücadelede yapılan çalışmaların değerlendirilmesi, büyükbaş ve küçükbaş kayıt sistemi güncellemeleri ve 2018 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programının belirlenmesi ile ilgili sunum gerçekleştirildi. Toplantı sonunda 2018 Yılında Bakanlığa sunulacak olan Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programına son şekli verildi.