T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Sertifikalı Patates Tohumu Üretimi

Yayın Tarihi : 15.11.2017

Darende İlçemiz Başdirek Mahallesinde Selanik Tohumculuk San.Tic.Ltd.Şti. tarafından kiralanan 1255 dekar arazide, Mayıs-Haziran aylarında ekimi gerçekleştirilen sertifikalı patates tohumu hasadı yapıldı.

Patates sökümüne İl Müdürümüz Sayın Tahir MACİT, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Vekili Tuncay ÇİFTÇİ, Darende İlçe Müdürü Fatih KURT, konu sorumlusu Ziraat Mühendisleri Ahmet ÇETİNTAŞ ve İlker KAHRAMAN ile Şirket yetkilileri katıldı.

Malatya'da patates üretiminin giderek yaygınlaştığını ve verimin üst düzeylerde olduğunu dile getiren İl Müdürümüz Sayın MACİT, "Girişimci firma tarafından kiralanarak ekimi yapılan patates tohumları14-15 çeşittir. Bu mevkimizde dekardan ortalama 5-6 ton verim elde edilmesi beklenmektedir. Bu da tohumluk patates üretiminde birim alanda yüksek verim demektir. Konu sorumlusu arkadaşlarımız sertifikalı yapılan ekimin her aşamasını takip ederek numune almaktadırlar. Alınan numuneler, gerekli analizlerinin yapılması için Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderilmektedir. Malatya'mızda bu kadar geniş alanda ekim yaparak sertifikalı tohum üreten girişimci firmamızı tebrik ediyorum" dedi.

İl Müdürümüzün açıklamalarının ardından söküm ve toplama işlemine başlandı.