T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Proje Kapsamında Teknik Gezi Düzenlendi

Yayın Tarihi : 10.11.2017

Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi Projesi kapsamında 2017 yılında ilimizde uyguladığımız "Ahududu ve Böğürtlen Yetiştiriciliği" eğitimine katılan çiftçi kadınlar için teknik gezi düzenlendi.

Teknik gezi kapsamında, Genç Çiftçi Projesinden yararlanarak Battalgazi İlçesi Çolakoğlu Mahallesinde Mantar Yetiştiriciliği yapan Dilara Cihan ÇAKAN ve 15 dekar alanda Badem bahçesi tesis eden Nurcan DOĞAN ziyaret edildi. Geziye İl Müdürümüz Sayın Tahir MACİT'in yanı sıra, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürümüz Şevket BAŞYİĞİT, Battalgazi İlçe Müdürü Basri HACİOĞLU, proje sorumlusu teknik elemanlar ve kadın çiftçiler katıldı.

İlk olarak badem bahçesini ziyaret ederek başlanan gezide, programa katılan bayanlara gezinin amacı ve gözlemlememiz gereken konular hakkında bilgiler veren İl Müdürümüz Sayın MACİT, "Kadınlarımız kendilerine fırsat verildiği takdirde neler yapabileceklerini Genç Çiftçi projelerimizle bizlere gösterdiler. İçerisinde bulunduğumuz badem bahçesi sahibesi Nurcan Hanım çok güzel bir bahçe tesis etmiş. Badem Kayısıdan sonra çiçek açtığı için İlkbahar erken donlarından etkilenmiyor. Fakat sıcaklık isteği fazla olduğundan rakımı yüksek yerlerde yetiştirilmesi önerilmiyor. Çünkü randıman rakım yükseldikçe düşüyor. Arazi şartlarının tarıma az elverişli olduğu yerlerde, susuzluğa daha fazla dayandığı için badem yetiştiriciliğini önerebiliriz. İlimizin değişik ilçelerinde badem yetişiyor fakat en iyi randıman buralardan elde ediliyor. Bu gezinin sizlere çok şeyler katacağından eminim. İl ve İlçe Müdürlükleri olarak yapacağınız tüm tarımsal üretimlerde yanınızda olduğunuzu bilmenizi isterim" dedi. Badem bahçesinden sonra Nurcan DOĞAN ve eşine ait olan Badem Fidanlığı gezildi.

Daha sonra Dilara Cihan ÇAKAN'a ait Mantar Yetiştiriciliği tesisine gidildi. Burada da konu sorumluları tarafından bilgilendirmeler yapıldı. Tesislerin gezilmesinden sonra Battalgazi İlçemizdeki tarihi Poyraz Konağı gezilerek konaktaki görevliler tarafından konak yaşantısı örf ve adetleri ile ilgili açıklamalar yapıldı. Battalgazi Otağı adıyla faaliyet gösteren restoranda öğlen yemeğine geçildi.

Öğleden sonraki bölümde Şitoğlu Pazarlama Tic.Ltd.Şti. tesisleri ziyaret edildi. Tesisin gezilmesinden önce Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet BALİN tarafından işletme ve tesisin üretim kapasitesi hakkında bilgiler verildi. Kadın üreticilerimizin desteklenmesi adına kurulacak olan bahçelere kendilerinin de destek olabileceklerini söyleyen BALİN, "Ahududu, Böğürtlen ve Çilek ihtiyacımızı farklı şehirlerden temin etmeye çalışıyoruz. Sizler bunun üretimini yaptığınız takdirde firma olarak sözleşmeli üretim modeliyle tüm ürettiğiniz ürünleri alma garantisi veriyoruz" dedi.

Tesisteki üretim birimlerinin gezilmesinin ardından teknik gezi sona erdi.