T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Silajlık Mısır Hasadı Tarla Günü

Yayın Tarihi : 8.11.2017


Kale İlçesi Bent Mahallesinde Silajlık Mısır Hasadı Tarla Günü düzenlendi. Kale İlçesinde ilk kez Bent Mahallesinde yaklaşık 30 dekar alanda silajlık mısır yetiştiriciliği yapılan alanın hasat edilmesi nedeniyle çalışmayı yerinde görmek amacıyla Kale İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün organize ettiği Tarla Gününe 10 Mahalleden 33 çiftçi katıldı.

Silajlık Mısır hasadını yerinde gören çiftçilere İlçe Müdürü Aytaç DOĞRUYOL ve Mühendisler Mazlum ÖZCAN, Mehmet SİĞA ve Zafer ÖNCÜLER tarafından silajlık mısırın ne olduğu, nasıl yetiştirildiği, silaj yapımının amaçları, faydaları, hayvan beslenmesindeki yeri hakkında bilgiler verildi. Ayrıca sulu alanda silajlık mısır ekenlere devlet desteğinin dekara 90 TL olduğu belirtildi.

3 metreyi aşan boyu ve dolgun koçanlara sahip mısırın hasadını yerinde gören ve bu konuda bilgilenen çiftçiler,  bu çalışmayı beğendiklerini, mısır ekilişinin gelecek yıllarda ilçede yaygınlaşacağını ve silaj sayesinde yem maliyetlerinin düşürüleceğini belirttiler. Kale İlçesinde ilk kez ekilmesine rağmen dekara yaklaşık 4 ton mısır silajı elde edildi.