T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Vali Bey Projelerimizi Ziyaret Etti

Yayın Tarihi : 22.9.2017

Malatya Valimiz Sayın Ali KABAN Battalgazi İlçemizde tesis edilen Badem ve Ceviz bahçelerini gezerek ilgililerden bilgiler aldı.

Bahçe ziyaretine Sayın Valimizin yanı sıra Battalgazi Kaymakamı Abdül Kadir DURAN, İl Müdür Vekilimiz Zülküf YILDIRIMOĞLU, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin GÜNCİ, Battalgazi İlçe Müdürümüz Basri HACİOĞLU ve teknik elemanlar katıldı.

İlk olarak 2014 yılında Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında tesis edilen 10 dekar alandaki Badem Bahçesini gezen Malatya Valimiz Sayın Ali KABAN, "Önemli olan ürettiğimiz ürünün kalitesi ve ekonomik değeridir. Alternatif ürünler yetiştireceğiz diye ekonomik değeri ve pazarlama sorunu olan ürünleri yetiştirmemiz doğru olmaz. Bu tür projeleri üreticilerimize, çitçilerimize yaygınlaştırmamız lazım. Gördüğüm kadarıyla daha 2,5 – 3 yaşında olmasına rağmen bademler meyvesini vermeye başlamış. İlgili arkadaşlardan da öğrendiğim kadarıyla pazar aşamasında da hiçbir sorun yaşanmıyor. Demek ki badem ilimizde kayısı üretimimizden sonra üreticilerimize katma değer sağlayabilecek bir üründür. 5 yaşında ideal verimine ulaşacağını varsayarsak dekardan 300 kg, 10 dekardan 3.000 kg ürün elde edilmiş olacaktır ki, buda azımsanamayacak kadar iyi bir getiridir" dedi.

Vali Bey'in teşriflerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren bahçe sahibi Şahap DEMİREL ise, "Sayın Valim bu projeyi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın desteklemesi ve İl Müdürlüğümüzün katkılarıyla tesis ettik. Bizim gücümüz bu bahçeyi tesis etmeye yetmiyordu. Sağ olsun devletimiz bize yardımcı oldu ve böyle güzel ve kaliteli bir bahçe sahibi olduk" dedi.

İl Müdür Vekilimiz Sayın Zülküf YILDIRIMOĞLU ise, Kayısı üretiminde zaman zaman sıkıntılar meydana geldiğini, bu sebepten üreticilerimizi kayısıya alternatif ürünler yetiştirmeye teşvik etmek amacı ile bu tür projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Badem bahçesinden sonra, Boran Mahallesinde DAP (Doğu Anadolu Projesi) kapsamında %50 hibe destekli, Şener ÇAVUŞ ve Ramazan UĞUR'a ait olan 41 dekar ceviz bahçesini gezen Sayın Valimiz yetkililerden bilgi aldı. Bahçe sahipleri ile bir süre sohbet eden Sayın Valimiz, yapılan projelerin çok isabetli olduğunu, üreticilerimize tatmin edici oranda gelir getireceğini ve bu projelerde emeği geçen herkese teşekkür ederek bol ve bereketli ürün temennisinde bulundu.