T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kurbanlık Hayvan Sayısı Yeterli

Yayın Tarihi : 22.8.2017

Kurban bayramının yaklaştığı bu günlerde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Sayın Ahmet Turan KARACA, Bakanlığımız HİBS (Hayvancılık İstatistik Bilgi Sistemi) verilerinin gerek ilimizde, gerekse ülke genelinde herhangi bir kurbanlık hayvan sıkıntısının olmadığını ortaya koyduğunu, bu nedenle kurban kesecek vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan temini konusunda tedirgin olmamaları gerektiğini belirtti.

Ülkemizde Kurban sayısının azlığına ilişkin değerlendirmelerin doğru olmadığını vurgulayan İl Müdür Vekili Ahmet Turan KARACA, "2016 yılı TÜİK verilerine göre Türkiye'de 14 milyon 222 bin 228, büyükbaş, 41 milyon 329 bin 232 küçükbaş hayvan bulunmaktadır. 2016 yılında kurban edilen büyükbaş sayısı 950 bin, küçükbaş hayvan sayısı ise 2 milyon 800 bin civarındadır. 2017 yılı için HİBS'de 1 milyon 218 bin kurbanlık şartlarına uygun büyükbaş hayvan varlığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda 4 milyon civarında kurban edilmeye müsait küçükbaş hayvan mevcuttur. Hayvan sayılarında herhangi bir sorun söz konusu değil. Kurban Bayramı için yeterli, hatta yeterinden fazla hayvanımız var. Ayrıca Bakanlığımız tarafından yılsonuna kadar vergisiz olarak besilik hayvan ithalatı izni de verilmiştir. " dedi.

Malatya ilinde 2016 yılı kurban bayramında yaklaşık olarak 10.000 adet büyükbaş, 20.000 adet ise küçükbaş hayvanın kurbanlık olarak kesiminin yapıldığını söyleyen KARACA, "Bugün itibarıyla Malatya ilinde kurbanlık büyükbaş adedi 12.000, kurbanlık küçükbaş adedi ise 27.000 civarındadır. Rakamlardan da anlaşılacağı gibi Malatya ilinde de ülkemizde olduğu gibi kurbanlık amaçlı büyükbaş ve küçükbaş hayvan sıkıntısı bulunmamaktadır" dedi.

Dini bir vecibe olan kurban kesiminde dini kurallar dışında teknik ve hijyen kuralları anlamında vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgi veren İl Müdür Vekili Ahmet Turan KARACA, kurbanlık bir hayvan alırken hayvanda aranması gereken şartları şöyle sıraladı:

           

Öncelikle alınacak hayvanın;

1- İl dışından gelen hayvanların veteriner sağlık raporu veya nakil belgesinin bulunması gerekmektedir.

2- Hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvanların kulak küpelerinin, büyükbaşların ise ayrıca hayvan pasaportunun bulunması şarttır.

3- Hayvan pasaportunda sağlıklı olduğunu gösteren koruyucu aşılarının yapılmış olması gerekir.

4- Çok zayıf, düşkün bir veya iki gözü kör, kulakları ve boynuzları kökünden kesilmiş, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş, kuyruğu veya memesi kesilmiş olmamalıdır.

5- Dişi hayvanların damızlık vasfını kaybetmiş olmaları gerekmektedir.

6- Çok genç (büyükbaş hayvanlarda 2 yaşından küçük, küçükbaş hayvanlarda 1 yaşından küçük) hayvanlar satın alınmamalıdır.

7- Sağlık yönünden belirgin belirtiler gösteren (yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, salya ve burun akıntısı, kötü kokulu ishal gibi) hayvanların da kurbanlık olarak alınmamalıdır.

8- Dişi hayvanların gebe olma ihtimalleri düşünülerek kurbanlık olarak erkek hayvanlar tercih edilmelidir.

Alınan kurbanlık hayvanların ilimizde ruhsatlı olarak faaliyet gösteren mezbahanelerde veya kurban hizmetleri komisyonu tarafından belirlenen kurban kesim yerlerinde kesilmesi, kesim esnasında ehil kasapların seçilmesi, hayvana eziyet etmeden ve acı çektirmeden kesim işlemlerinin yapılması gerektiğini dile getiren KARACA, "Kesim sonucu oluşan atıkların ise mutlaka gömülmek suretiyle imha edilmesi, kedi köpek gibi hayvanlara yedirilmemesi gerekmektedir. Ayrıca kesim esnasında etin yenilmesinde şüphe duyulduğu durumlarda kurban hizmetleri komisyonu tarafından kurban kesim yerlerinde görevlendirilen veteriner hekimlere müracaat edilerek etlerin muayenesi yaptırılmalıdır.

Tüm bu işlemlerden sonra kesilen hayvanların kulak küpeleri ve pasaportlarının kayıttan düşülmesi amacıyla en yakın İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne getirilmesi büyük önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın hayvan sağlığı, sevk ve kayıt işlemlerinin sorunsuz yürütülebilmesi amacıyla İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde kurban bayramı süresince nöbetçi veteriner hekim görevlendirilmiş olup, ihtiyaç duyulduğu takdirde İlçe Müdürlüklerinden bu veteriner hekimlere ulaşılması mümkün olacaktır. Kurban bayramının dini vazifenin yerine getirildiği bayram özelliğinden çıkarak insan ve hayvan sağlığı açısından olumsuz durumlara ve hayvanlara eziyete dönüşmemesi temennisiyle, tüm vatandaşlarımızın kurbanlarının kabul, bayramlarının mübarek olmasını diliyorum" dedi.