T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Suni Tohumlama Kursu

Yayın Tarihi : 11.8.2017

İl Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde, Battalgazi İlçesinde bulunan Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden mezun öğrencilere 07-11/Ağustos/2017 tarihleri arasında Veteriner Sağlık teknisyenlerine yönelik   ''Sığırlarda Recto-Vaginal Yöntemle Suni Tohumlama Kursu'' düzenlendi.

İl Müdürlüğümüzden Veteriner Hekim Osman YILDIRIM'ın refakat ettiği kursa, eğitici olarak Lalahan Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nden Veteriner Hekim Dr. Hüseyin KİNET katıldı. Toplam 40 saat olan eğitimin teorik kısmı Malatya Öğretmenevinde, uygulama bölümü ise MALET A.Ş. Mezbahnesi'nde yapıldı.

Kursun amacının, ırk ıslahında en etkili yöntem olan Suni tohumlama uygulamasıyla tecrübeli teknisyen yetiştirmek olduğunu söyleyen Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Zeki SADAK, "Suni Tohumlamayı yaygınlaştırarak, ırk özellikleri yüksek verime sahip sığır cinsleri elde etmeliyiz. Teoriğin yanında pratik yaparak öğrencilerimizin el becerilerini geliştirmek istiyoruz.  Bu kursun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.