T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

En İyi Yaş Kayısılar Görücüye Çıktı

Yayın Tarihi : 17.7.2017

Dünya kayısı başkenti olan Malatya'mız da her yıl geleneksel olarak düzenlenen "En İyi Yaş Kayısı Yarışması" sonuçlandı. İl Müdürlüğümüz ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından organize edilen yarışma, Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi fuaye alanında yapıldı. Yarışmaya Kabaaşı ve Hacıhaliloğlu kategorilerin de Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 352 üreticimiz katıldı.

Yarışma programına, Malatya Valisi Sayın Ali KABAN, Vali Yardımcıları Miktat Alan ve Mehmet Ali AYTAÇ, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet ÇAKIR, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Tahir MACİT, İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin YILMAZ, AK Parti İl Başkanı Hakan KAHTALI, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin ERKOÇ, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel ÖZBEY, Kültür AŞ. Genel Müdürü Sabri AKIN, Ziraat Odaları ve Birlik Başkanları, kayısı üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Yarışmanın açılış konuşmasını yapan Ticaret Borsası Başkanı Sayın Gürsel ÖZBEY, kayısı başkenti olan Malatya'da şuan hasat zamanı olduğunu hatırlatarak, "Bu yarışmanın ilimize, üreticimize hayırlı olmasını temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Hasan Hüseyin ERKOÇ ise, kayısıyı AB üyesi yaptıklarını belirterek asıl işin bundan sonra başladığını belirti. Kayısı üreticisinin bu yıl mağdur olduğunu belirten ERKOÇ, üreticinin emeğinin karşılığını bulması noktasında şehrin tüm katmanları ile birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Kayısı yarışmasındaki seçimin sembolik olduğunu dile getiren İl Müdürümüz Sayın Tahir MACİT, "Yarışmaya katılan kayısılarının hepsi birbirinden güzel. Buraya getirilen kayısıların tamamı aslında birincidir. Yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen tüm İlçe Müdürlüklerimize ve Ziraat Odalarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Daha sonra söz alan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet ÇAKIR ise kayısının Malatya için önemli bir ürün olduğunu vurgulayarak, "Kayısı Malatya için birinci derecede önemli bir ürünümüz. Bundan sonra da kayısı üzerinde daha çok çalışılması gerekir. Yarışmaya katılan üreticilere teşekkür ediyoruz" dedi.

Son olarak söz alan Malatya Valimiz Sayın Ali KABAN'da "Benim için Kayısı konusuna biraz hızlı bir başlangıç oldu. Göreve başladığım bu ilk hafta içerisinde kayısıyla ilgili ikinci programa katılıyorum. Malatya'ya gelmeden önce kayısının Malatya için ne kadar önemli olduğunu bir parça biliyordum ama böyle hızlı bir başlangıç yapacağımı tahmin etmiyordum." şeklinde konuştu. Kayısının şifalı bir ürün olduğunu ancak bunun birçok yerde farkında olunmadığını ifade eden KABAN, "Dünya da farkında değil, kayısı çekirdeği ciddi bir anti kanserojen ilaç hükmünde, kayısı çekirdeği tüketiminin yoğun olduğu bölgelerde kanser oluşumunun çok az olduğu görülmüş. Kayısı çok katma değerli bir ürün. İnşallah kayısının üretiminden nihai tüketimine kadar olan süreci Kayısı Eylem Planı çerçevesinde ele alarak, bu güne kadar yapılmış bütün çalışmalardan da istifade ederek bir stratejinin belirlenmesi gerekiyor" dedi.

Konuşmaların ardından jüri üyeleri Şevket FİDAN, Ali BİRİ ve Nedim GÜLTEKİN tarafından değerlendirilen kayısıların sonuçları açıklandı.

En iyi Yaş Kayısı Yarışmasında Hacıhaliloğlu kategorisinde birinciliği Doğanşehir İlçesi Yuvalı Mahallesinden Hasan SARITAŞ, ikinciliği Darende ilçesi Balaban Mahallesinden Hamit KAYAŞ, üçüncülüğü ise Darende ilçesi Balaban Mahallesinden Muhittin DELİER kazandı.

Kabaaşı kategorisinde Akçadağ İlçesi Gölpınar Mahallesinden İsmet Gökçe birinci, Doğanşehir İlçesi Yuvalı Mahallesinden Hüseyin METE ikinci, Darende İlçesi Karapınar Mahallesinden Şeyda ÖZDEMİR üçüncü oldu.

Dereceye giren üreticilere ödülleri programa katılan protokol tarafından takdim edildi. Her kategorinin birincisine tam altın, ikincisine yarım altın, üçüncüsüne ise çeyrek altın verilirken, yarışmaya katılan tüm yarışmacılara da Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından budama seti hediye edildi.