T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

En İyi Kirazlar Görücüye Çıktı

Yayın Tarihi : 28.6.2017

23. Yeşilyurt Kültür, Kiraz ve Spor Festivali kapsamında düzenlenen "En İyi Kiraz" ve "En Bakımlı Kiraz Bahçesi" yarışması ödül törenine, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKÇİ'de katıldı.

Yeşilyurt Kaymakamlığı, Yeşilyurt Belediyesi, Yeşilyurt Ziraat Odası ve Yeşilyurt İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organize edilen "En İyi Kiraz" ve "En Bakımlı Kiraz Bahçesi" Yarışmalarının ödül töreni Ahmet Atılgan Parkında gerçekleştirildi.

Yeşilyurt Belediyesi tarafından verilen iftarın ardından gerçekleştirilen törene, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKÇİ'nin yanı sıra Malatya Valisi Mustafa TOPRAK, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa ŞAHİN, Yeşilyurt Kaymakam Vekili Vedat YILMAZ, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet ÇAKIR, AK Parti İl Başkanı Hakan KAHTALI, İl Müdürümüz Tahir MACİT, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur POLAT, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mahalle muhtarları, yerel ve ulusal medya kuruluşlarının temsilcileri, İl ve İlçe Müdürlüğümüz yetkilileri, üreticiler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Yeşilyurt kirazının tanıtılmasına katkı sunması amacıyla düzenlenen ödül töreninde ilk olarak söz alan Yeşilyurt Belediye Başkanı Sayın Hacı Uğur POLAT, her iki kategoride yarışan tüm üreticilerimizi tebrik ederek, titiz bir çalışma sonucunda değerlendirme yapan jüri üyelerinin belirlediği dereceye girenleri kutladı. POLAT, "Bugün ki törenimizde bizi yalnız bırakmayan Sayın Bakanımıza, Valimize, Milletvekilimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İl Başkanımıza ve tüm misafirlerimize çok teşekkür ediyorum" dedi.

Daha sonra söz alan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet ÇAKIR, Yeşilyurt Belediyesi'nin kültürel etkinlikler noktasında ciddi gayretini tebrik ederek başladığı konuşmasında "Yeşilyurt İlçesinin markalaşmasına katkı sağlaması adına festivalin farklı boyutlarıyla düzenlenmesi, ilçemize özel kirazın tanıtılması için böylesine güzel bir yarışma düzenlenmesi, kentimizin gelişimi açısından önemlidir. Malatya'mız her geçen gün bütün alanlarda gelişiyor ve büyüyor. Yeşilyurt İlçemizin ve tarımsal ürünlerinizin tanıtılmasına katkı sunması adına böylesine güzel bir festivalin altına imza atan Yeşilyurt Belediyesini, İlçe Kaymakamlığını, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü ve Ziraat Odamızı tebrik ediyorum. Dereceye giren-girmeyen bütün üreticilerimizi kutluyorum" dedi.

AK Parti Malatya Milletvekili Sayın Mustafa ŞAHİN ise, "Büyükşehir Belediyemiz, Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyeleri ile diğer ilçe belediyelerimiz sadece alt ve üst yapıyla sınırlı kalmayarak sosyal belediyecilik alanlarda sürekli fark yaratıyorlar. Eğitimden kültüre, sağlıktan spora kadar birçok alanda verimli hizmetler üretiyorlar. Bizler buna mahalle ziyaretlerimizde yakından şahit oluyoruz. Şehrimizin, bölgemizin ve ilçemizin kaybolmaya yüz tutmuş kültürel zenginlikleri yaşatmak adına önemli hizmetlerde bulunuyorlar. Yerel belediyecilik hizmetlerinde hepimizin göğsünü kabartan çalışmaların altına imza atan Belediye Başkanımızı ve ekibini yürekten kutluyorum. Kiraz yarışmasına katılan bütün üreticilerimizi tebrik ederken dereceye giren kardeşlerimizi kutluyorum " dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Malatya Valisimiz Sayın Mustafa TOPRAK, Kiraz Yarışmasının Malatya ve Yeşilyurt İlçesine hayırlı olmasını temenni ederek, "Malatya ve ilçelerimiz çok hızlı bir şekilde gelişiyor, vatandaşlarımız güzel hizmetler alıyor, bu hizmetleri hep birlikte hissediyoruz. İnsan odaklı hizmetler kentimizin her bir noktasında yapılıyor. Yeşilyurt'a doğru gelirken baktığımız zaman gerçekten pırıl pırıl bir kent doğuyor. Düne oranla bugün çok daha iyi noktadayız. Ben inanıyorum ki; Malatya tüm ilçeleriyle birlikte daha fazla güzellikleri ileriki zamanlarda bir arada yaşayacaktır. Yeter ki birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimizi ve sevgimizi sürekli canlı tutalım, sürekli bu duyguları birleştirerek ülkemiz ve milletimiz için gücümüzü bir arada tutalım" diye konuştu.

Son olarak söz alan Aslen Yeşilyurt'lu olan Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKÇİ ise, "Kadim Yeşilyurt, Malatya'da çok müstesna bir yere sahiptir. İnsan kalitesiyle birlikte toprağının verimliğiyle, yetiştirdiği tarımsal ürünlerle sürekli fark oluşturmaya devam eden güzel bir ilçemizdir" dedi. Yakın zamanda 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının yıldönümü olduğunu söyleyen TÜFENKÇİ, "Hain darbe kalkışmasını unutmayacağız, unutturmayacağız. Hain darbe kalkışması, şu anda burada bulunanlarda dahil olmak üzere ülkemizdeki her bir vatandaşımıza bedel ödetti. Hiç acımadan sizlerin, bizlerin ve bu aziz milletin üzerine ateş açtılar, silah doğrulttular. Allah'a hamdolsun Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milletiyle bütünleşmesiyle beraber sizler meydanlarda silahlara karşı dimdik durarak sivil direnişin en şanlısını tarihe altın harflerle yazdınız. Darbe kalkışmasını atlattıktan sonra sizler hem demokrasiye sahip çıktınız aynı zamanda da ekonomiye sahip çıktınız. Darbe girişiminden sonra ne sanayinin çarkları durdu ne ihracatımız durdu ne de finansal işlemlerimiz durdu. Netice itibariyle; Türkiye herkesi şaşırtabilecek derecede 2016 yılında bir büyüme kaydetti ve 2.9 oranında ülkemizi büyüttük. 2017 yılına almış olduğumuz tedbirler ve teşviklerle güçlü bir şekilde girdik ve %5 büyümeyi yakaladık. Dünya Bankası ve diğer kredi derecelendirme kuruluşlarıyla IMF'de Türkiye'nin büyüme notlarını revize etmek zorunda kaldılar. Yeşilyurt'tan şunu söylemek istiyorum; sadece büyüme notlarını revize etmeleri yetmez, aynı zamanda Türkiye'nin kredi derecelendirme notunu da yükseltmeleri gerekir. Çünkü alelacele Türkiye'nin notunu düşürürken objektif davranmadılar, siyasi davrandılar ve o darbeye de 'biz bir katkı sunalım' diye o derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin ekonomisine darbe üstüne darbe vurmaya çalıştılar. Ancak Allah'a hamdolsun bu millet nasıl 15 Temmuz'da o darbeye karşı durduysa işte o kredi derecelendirme kuruluşlarına inat ekonomisini şaha kaldırdı ve inşallah Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle beraber Türkiye uçuşa geçecektir" dedi.

Tarım ürünlerinin ticaretinin ekonomideki büyümeye olumlu katkılar sunduğuna dikkat çeken Bakan TÜFENKÇİ, "Yeşilyurt'un simgesi olan ve özelliği olan kirazının pazar sorununu bu yıl yaşamayacağız. İhracat rakamlarına baktığımız zaman; Türkiye kiraz ihracatında geçen yıla göre önemli bir artış sağladığını görüyoruz ve bu noktada hem iç piyasanın canlılığı hem de dış piyasanın canlılığından Yeşilyurt'un kiraz yetiştiricileri de bundan nasibini alacak. Milletin yani sizlerin içinden çıkmış insanlar olarak her zaman yanınızdayız, bütün önerilerinize ve taleplerinize açığız" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 'En İyi Kiraz' yarışmasında birinci 94 puanla Yunus TATLICI, ikinci 93.25 puanla Metin ŞALVARCI, üçüncü 93 puanla Hasan ÖZDEMİR, dördüncü 89 puanla Fatih ÖZENDİ oldu.

"En Bakımlı Kiraz Bahçesi" kategorisinde birinci 86.75 puanla Mehmet Ali KÜÇÜKKUŞ olurken, ikinci 85.50 puanla Öner KELEŞ, üçüncü ise 81.25 puanla Levent TAŞDEMİR oldu.

Yarışmada dereceye girenlerin ödülleri Sayın Bakanımız ve diğer protokol üyeleri tarafından üreticilerimize takdim edildi. Dereceye giren üreticilere toplam 7 bin 500 TL para ödülü, çeyrek altın ve Yeşilyurt Belediyesi tarafından hazırlanan özel hediyeler verildi.