T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Lider Çocuk Tarım Kampı

Yayın Tarihi : 26.5.2017

Bakanlığımızca "Lider Çocuk Tarım Kampı" adı altında İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine, doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla etkinlik gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

Bu çerçevede İl Milli Eğitim Müdürlüğü'yle işbirliği yapılarak İlimiz Yeşilyurt İlçesindeki Petrol Ofisi İlkokulu 4-A Sınıfı öğrencilerinden, velilerinden yazılı muvafakat alınan 18 öğrenci, 23-24-25 Mayıs - 2017 tarihleri arasında İl Müdürlüğümüzce hazırlanan program doğrultusunda Sınıf Öğretmeni Naciye KAPLAN gözetiminde etkinliklere katıldılar.

Kamp esnasında öğrencileri ziyaret eden İl Müdür Vekilimiz Sayın Zülküf YILDIRIMOĞLU, kamp uygulamasının çocuklar açısından öneminden bahsederek "Ülkemiz tarımsal açıdan dünyada büyük bir öneme haizdir. Kendi ihtiyacını üreten, ihracat yapan nadir ülkelerden biriyiz. İlimiz de ülkemiz için önemli bir tarımsal potansiyele sahiptir. İlimize özel kayısı ürünümüzün yanı sıra birçok ürünün üretimi de  gerçekleştirilmektedir. İnsanlık var olduğu sürece tarım da önemini yitirmeyecektir. Çünkü beslenmemiz için gerekli olan gıdalar tarımsal faaliyetlerle elde edilmektedir. Bu gıdaların üretiminden tüketiciye sunumuna kadar her aşamasında bizler hem eğitim hem de denetim görevlerini yürütmekteyiz. Ayrıca tarımsal üretimin gelişmesi için Bakanlığımızca birçok konuda üreticilerimize teşvik ve desteklemeler sağlanmaktadır. Sevgili çocuklar, sizler çok şanslı öğrencilersiniz. Kamp süresi boyunca ilimizin tarımsal kurum ve kuruluşlarını gezerek gıda, tarım ve hayvancılık konularında görsel olarak bilgilendirileceksiniz. Hem eğlenecek, hem de çok şey öğreneceksiniz. Bakanlığımızca 2014 yılından itibaren uygulamaya konulan "Lider Çocuk Tarım Kampı" projesinin çok yararlı olduğunu önceki yıllarda yaptığımız kamp etkinlikleri neticesinde gördük, bu yılki kamp etkinliklerinin de sizler için çok yararlı olacağını düşünüyorum. İlkokulu bitirerek ortaokula geçen sizlere bu kamp bir mezuniyet hediyesi de olacaktır. Ömür boyu unutamayacağınızı düşündüğüm bu kampın tadını çıkarın." dedi.

Sınıf Öğretmeni Sayın Naciye KAPLAN "Sayın Müdürümüzün bahsettiği gibi kamp öğrencilerim için hem bilgilendirme hem de mezuniyet hediyesi olmuştur. Bu nedenle kamp için sınıfımı tercih eden Sayın İl Müdürümüze, bizlere kapılarını açan ve her konuda yardımcı olan tüm kurum ve kuruluşlara öğretmenleri olarak öğrencilerim adına teşekkür ederim." dedi.

Kampın ilk gününde okullarından alınarak İl Müdürlüğümüze getirilen öğrencilerle tanışma töreninden sonra, öğrencilere güvenilir gıda ve hijyen konularında Gıda ve Yem Şube Müdürümüz Sayın Ramazan ÇOLAK ve Gıda Mühendisi Selma ÖZTÜRK tarafından bilgilendirme yapıldı, öğrencilerin soruları cevaplandırıldı. Öğleden sonra bisküvi fabrikası ile dondurma fabrikası gezilerek, öğrenciler işyeri sorumlu yöneticileri tarafından bilgilendirildiler. Öğrencilere bisküvi ile dondurma ikramı yapıldı.

Kampın ikinci gününde, 2017 yılının Birleşmiş Milletler tarafından "Kalkınma için Sürdürülebilir Turizm Uluslararası Yılı" olarak ilan edilmesi sebebiyle ilimizde kamp uygulamasına katılan öğrenciler Battalgazi İlçesindeki Kervansaray'a götürüldü. Burada Battalgazi Belediyesi Kültür Müdürlüğü görevlileri tarafından öğrencilere bilgilendirmeler yapıldı. Ardından Battalgazi İlçesindeki Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde tarımsal mekanizasyon ve toprak işleme ile hayvancılık konularında konu uzmanlarınca öğrencilere bilgilendirme yapıldı. Öğleden sonra İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi kampüsündeki seralarda ve atçılık biriminde öğrencilere bilgilendirmeler yapıldı. Burada kampa katılan öğrenciler atla gezinti yaptılar.

Kampın üçüncü günü öğleden önce Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde gen kaynakları, araştırma ve deneme parselleri ile seralarda öğrencilere bilgilendirmeler yapıldı. Enstitüde peyzaj çalışması yapılan bir alanda öğrenciler çiçek dikimi gerçekleştirdiler.  Laboratuvarlarda bitki beslenmesi, toprak ve yaprak analizleri konularında uygulamalı eğitim yapıldı. Öğleden sonra Sultansuyu TİGEM hayvancılık ve atçılık birimlerinde öğrencilere bilgilendirmeler yapıldı. Burada da öğrenciler hipoterapi merkezinde atlara binerek gezinti yaptılar. Bilgilendirmelerin ardından kampın son günü olması dolayısıyla geleneksel hale gelen karpuz kesimi gerçekleştirildi ve öğrenciler oyunlar oynayarak eğlendiler.

İl Müdür Vekilimiz Sayın Zülküf YILDIRIMOĞLU ve Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür Vekili Yücel YANGÖZGÜL tarafından kampa katılan öğrencilerin Katılım Belgeleri törenle dağıtıldı.