T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“ Balık Sağlıktır ” Etkinliği Düzenlendi

Yayın Tarihi : 5.5.2017

Malatya Valimiz Sayın Mustafa TOPRAK’ın katılımlarıyla, İl Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği, ALİMA Su Ürünleri ve Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. ile Ali Dayı Balık Restoran’ın sponsor olduğu “ Balık Sağlıktır ” etkinliği Avni Kiğılı Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi’nde düzenlendi.

Balık tüketiminin arttırılması ve tanıtılması amacıyla farkındalık oluşturmak üzere düzenlenen etkinliğe ilgi büyüktü.

İlk olarak okulun toplantı salonunda öğrencilere Su Ürünleri Mühendisi Akın BELGEN tarafından, balığın insan sağlığına faydaları, Malatya’daki üretimi, İlimizin balık potansiyelinin yer aldığı sunum eşliğinde bilgiler verildi.

Balıkların pişirildiği alana gelerek konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Malatya Valimiz Sayın Mustafa TOPRAK, “Burada öğrencilerimize ekmek arası 1.500 adet balık ikram edildi. Balığın faydalarını anlatmaya gerek yok. İnsan sağlığına ciddi katkıları var. Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen balık yetiştirme ve yeme noktasında çok ciddi bir alışkanlık içerisinde değiliz. Malatya’mız 12 bin ton balık üretim kapasitesine sahip. Balıkların bir kısmı kara sularında havuzlarda, bir kısmının da baraj göletlerinde yetiştirilmektedir. 12 bin ton kapasitenin yarısı kullanılabiliyor. Bunu daha yukarılara taşıyabilmemiz için öncelikle tüketimi arttırmalıyız. Balığın beslenmedeki önemi, kent ekonomisin güçlendirilmesi ve tüketim alışkanlığının kazandırılması anlamında Malatya çok mahir. Bugün burada balık tüketimini bir adım daha ileriye taşımak için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile sponsor firmalarımız çok güzel bir etkinlik düzenlemişler. Kendilerini tebrik ediyorum. Bizler gerek tanıtım ve gerekse tüketim noktasında insanlarımızı bilinçlendirebilirsek daha sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlamış oluruz. Bu organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, daha sağlıklı nesiller yetiştirmek için bu etkinliğin sloganı olan “Balığa Sofranızda Yer Açın” diyorum” diye konuştu.

Daha sonra Malatya Valimiz Sayın Mustafa TOPRAK, İl Müdürümüz Tahir MACİT, İl Milli Eğitim Müdürü Ali TATLI, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürümüz Abdullah ÇELİK, Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep BULUT ve Okul idarecileri tarafından ızgarada pişirilen balıklar öğrencilere ikram edildi.