T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Hayvancılıktaki Küpe Affı İlimiz STK’ları İle Görüşüldü

Yayın Tarihi : 21.4.2017

04 Nisan 2017 tarih ve 30028 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği" ile "Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği"nde yapılan değişiklikler ile 31.12.2017 tarihine kadar her yaştaki büyükbaş ve küçükbaş hayvanın küpelenerek kayıt altına alınması ayrıca işletmelerin idari para cezası uygulanmadan güncellenmesi imkanı doğmuştur.

Bu yönetmelik değişikliklerinin anlatılması, 31.12.2017 tarihine kadar yapılacak olan küpeleme ve işletme güncelleme çalışmaları ile alınması gereken tedbirlerin görüşülmesi amacıyla İl Müdürlüğümüz, Yeşilyurt İlçe Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, ilimizde faaliyette bulunan sivil toplum kuruluşlarından Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Süt Üreticileri Birliği, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Hayvan Pazarı Derneği yetkilileri ile birlikte İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Sayın Tahir MACİT, "31 Aralık 2017 tarihine kadar doğan bu fırsattan en iyi bir şekilde yararlanılması ve il genelinde küpesiz hayvan kalmaması için çalışmalarımızı hızlandırmalıyız. Ayrıca işletmelerinde güncellenerek hayvan sayılarının tespit edilmesi ve kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu konuda ilimizin sivil toplum kuruluşlarından, üyelerini bilgilendirerek küpeleme kampanyasına katılım sağlanmasını talep ediyoruz. El ele vererek ilimizdeki tüm hayvanları kayıt altına almak için çaba sarf etmeliyiz" dedi.

Daha sonra Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Zeki SADAK tarafından yönetmelik değişiklikleri ile ilgili sunum yapıldı. Sunum sonrası konu hakkında soru ve cevap kısmı ile toplantı sonlandırıldı.