T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi İstişare Toplantısı

Yayın Tarihi : 20.4.2017

Malatya Valimiz Sayın Mustafa TOPRAK başkanlığında Malatya Ticaret Borsası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, İl Müdürümüz Tahir MACİT, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel ÖZBEY, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet TANELİ, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyeleri Yusuf BUDAK, Murat BAKIRCI, Kaya DOĞAN ve Genel Sekreter A.Vahap BULGURLU katıldı.

Toplantıda, İlimizde kurulması planlanan Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi hakkında Birlik ve Borsa Başkanları ile Borsa Yönetim Kurulu üyelerinin görüşleri alınarak fikir teatisinde bulunuldu.

İlimizdeki canlı hayvan potansiyelinin modern bir besicilik anlayışı ile ekonomiye kazandırılmasını sağlayacak olan bu projenin ilimiz açısından önemine değinen Vali Sayın TOPRAK, "Kırmızı Et Üreticileri Birliği ve Ticaret Borsası ile  bu konuda gelinen aşama hakkında değerlendirme yapmak üzere daha önce bir araya gelmiştik. Toplantıda  alınan kararlar ve uygulamalar  neticesinde  son aşamaya  gelmek üzereyiz" dedi.

Vali TOPRAK, Ticaret Borsasının ortaklık payını yarın Deftetdarlığa yatırmasıyla birlikte tüm kurucu ortakların paylarının yatırılmış olacağını ve arazinin tescilinin yapılacağını, kuruluş onayı için dosyanın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na ivedilikle gönderileceğini söyledi.

Toplantı sonunda Sayın Valimiz İl Müdürümüz Tahir MACİT'e, koordineli bir şekilde yürütülecek planlama ve çalışmalara hız verilmesini ve bu konudaki dosyanın Bakanlığa iletilmek üzere hazırlanması ve Valilik Makamına iletilmesi talimatını verdi.

Vali TOPRAK, Besi Hayvancılık Organize Bölgesi kurulması konusunda destek ve her türlü katkıyı veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Milletvekillerine ve kurucu ortaklar olan Valilikle birlikte Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na, Battalgazi, Yeşilyurt  ve Yazıhan Belediye Başkanlıklarına, Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası Başkanlıklarına ve Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanlığı'na ve işlemleri yürüten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne ve Defterdarlığa teşekkür etti.