T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

En İyi Bal Yarışması

Yayın Tarihi : 14.4.2017

Bu yıl ilk kez düzenlenen En İyi Bal Yarışması 11. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı etkinliği içerisinde gerçekleştirildi.

Yarışma programına İl Müdürümüz Sayın Tahir MACİT, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri AKIN,  Battalgazi Meslek Yüksek Okulu ve Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Doç.Dr. Orhan GÜNDÜZ, TKDK Malatya İl Koordinatörü Murat TUNÇ, Birlik ve Oda Başkanları, Üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Ev sahibi sıfatıyla ilk sözü alan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sayın Ali ÇOLAK "Bu yıl ilkini düzenlediğimiz En İyi Bal Yarışması'nda bizlerle beraber olduğunuz için teşekkür ediyor, hepinize hoş geldiniz diyorum. Bal mucizevi bir besindir, bunu hiç kimse inkar edemez, dinimiz inanışlarına göre de öyledir. Bu müthiş besinin kıymetini bilmek ve en kalitelisini elde edebilmek için birlik olarak üreticilerimize yardımcı olma gayreti içerisindeyiz. Yarışmaya katılan tüm üreticilerimizi tebrik ediyor, önümüzdeki sezonun bol ve bereketli geçmesini diliyorum" dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sayın Sabri AKIN ise, "Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. olarak fuar etkinliğimizin içerisine bir yarışma daha kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bu nadide güzel balların arasından ilk üçü belirlemenin ne kadar zor olacağının farkındayım. Bal zaten kendi başına müthiş bir besin kaynağı. Tüm üreticilerimize ve sizlere katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim" dedi.

Son olarak kürsüye gelip, Arının sadece bal için değil, sebzecilik ve meyvecilik içinde ne kadar önemli olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan İl Müdürümüz Sayın Tahir MACİT, "Zaten hangi bal olursa olsun arı yaptığı için zaten birincidir. Arı vahiyle gelen 3 canlıdan bir tanesidir. Onun için ne kadar değerli olduğunu söylememize gerek yok. Poleni aldığı çiçeğe ve bitkiye göre renk ve aroma farklılıkları gösterebilir. Fakat arının yaptığı işi tüm Dünya bir araya gelse yapabilir mi? Sadece bal yapmak değil ki görevi, sebze ve meyvede dölleme görevini layığıyla yapmaktadır. Bu vesile ile bizleri bir araya getiren başta Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sayın Ali ÇOLAK ile yönetimine ve programa emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Jüri üyeliklerini, Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğünden Sevgi ELMAS ve Yüksel UZUN ile Arı Yetiştiricileri Birliğinden Erol ÇİFTÇİ'nin yaptığı değerlendirme sonunda;

Yetiştiricilerimiz, Battalgazi İlçemizden Abdurrahman BAYDEMİR birinci, Pütürge İlçemizden İsmet AKKURT ikinci ve Pütürge İlçemizden Mecit YÜKSEL üçüncü oldu.

Yarışmada dereceye girenlerin ödülleri Programa katılan protokol tarafından üreticilere takdim edildi. Daha sonra Alabalık Yetiştiriciler Birliği tarafından Izgarada alabalık ikram edildi.