T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Buzağılar Görücüye Çıktı

Yayın Tarihi : 14.4.2017

11. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı kapsamında İl Müdürlüğümüz, Malatya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.'nin ortaklaşa düzenlediği "En Güzel Buzağı Yarışması" Mişmiş Park Fuar alanında yapıldı.

Yarışmaya İl Müdürümüz Sayın Tahir MACİT, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri AKIN,  Birlik ve Oda Başkanları, Üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Malatya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sayın Ergül GÜNAYDIN, "Birliğimizin amacı üstün verimli hayvanların yetiştirilmesi, ön soy kütüğü ve soy kütüğüne ait işletmelerin verim kayıtlarının tutulmasıdır. Bu yarışmadaki asıl amacımız, üyeler arasında kalite anlamında rekabet sağlayarak, üstün verimli hayvanlar yetiştirmektir" dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sayın Sabri AKIN ise, "İlimizin tanıtılması ve kültürel etkinlik yapılması noktasında gerçekleştirdiğimiz bu tür fuarlarla, ilimiz ekonomisine katkı sunmayı hedeflemekteyiz. Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. olarak ilimizi tanıtmak için dönem dönem farklı konularda fuarlar düzenlemekteyiz. Bu fuarlardaki temel amacımız gerek ekonomik, gerekse sosyal anlamda bir duyarlılık sağlamaktır" dedi.

Son olarak söz alan İl Müdürümüz Sayın Tahir MACİT ise, "Hayvancılık sektöründe yapılan tüm çalışmalar, yeterli olmayan Damızlık ve Etlik hayvanların çoğaltılması ve dışa bağımlılığın en aza indirilmesi ve akabinde ortadan kalkması içindir. Bu nokta da hem bizlere, hem de üretici birliklerimize büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir. Fuar etkinlikleri içerisinde yapılan bu yarışmalar, hem teşvik edici, hem de kaliteli üretimin artmasına katkı sağlayacaktır. Bu tür yarışmalar üreticilerimize yeni ufuklar açacak ve özellikle hayvancılığın bir sevgi olduğunu göstermesi açısından önem taşımaktadır. Yarışmaya katılan tüm buzağılarımız birinci olmayı hak ediyor. Jüri üyelerinin kriterleri neticesinde sıralama yapılacaktır. Ben şimdiden bu yarışmaya katılan tüm üreticilerimizi tebrik ediyor, yarışmaya katkı sunan herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Daha sonra Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekimler Aydan DURSUN, Osman YILDIRIM ve Zooteknist Fikri TOSUN'dan oluşan jüri üyeleri belirlenen kriterlere göre değerlendirmelerini yaptı. Değerlendirme sonucunda, Yazıhan Doğuş Mahallesinden Ali KAYA'nın Buzağısı birinci, Yeşilyurt Görgü Mahallesinden Hüseyin ALAGÖZ'ün Buzağısı ikinci, Yeşilyurt Çayırköy Mahallesinden Hüseyin KARTAL'ın Buzağısı üçüncü seçildi.

Ödül olarak 1.'ye tam altın, 2.'ye yarım altın ve 3.'ye çeyrek altın programa katılan protokol tarafından üreticilere takdim edildi. Yarışmanın ardından Malatya Beyaz Et Üreticileri Birliği tarafından tavuk döner ikram edildi.