T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

11.Tarım Fuarı Açıldı

Yayın Tarihi : 13.4.2017

11. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı, düzenlenen törenle açıldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından 12- 16 Nisan tarihleri arasında Mişmişpark fuar alanında düzenlenen açılış törenine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ, Malatya Valisi Mustafa TOPRAK, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur ÇALIK, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet ÇAKIR, Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem SELÇUK, İl Müdürümüz Tahir MACİT, AK Parti İl Başkanı Hakan KAHTALI, 12 Ülkenin Büyükelçileri ve Yetkilileri,  Kamu Kurum ve Kuruluşları Temsilcileri, İlçe Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Malatya Ziraat Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus KILIÇ ile TÜDKİYEB (Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkezi Birliği) Genel Başkanı Nihat ÇELİK yaptıkları konuşmalarda; 11. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı'nın Malatya ve bölgesine hayırlı olması temennisinde bulunarak, kendilerini bir araya getiren, tarımdaki gelişmeleri ilimiz üreticisine tanıtan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet ÇAKIR başta olmak üzere emeği geçenlere şükranlarını sunduklarını söylediler.

İlimizin geleceği ve ekonomik gelişmişliğini artırmak için tarım fuarına önem verdiklerini söyleyerek sözlerine başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet ÇAKIR,
"Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak yıl içerisinde çok sayıda fuar düzenlemekteyiz.  Bu fuarlar arasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarına ayrı bir önem vermekteyiz. Malatya bir tarım şehri. Tarım fuarının önemi de buradan çıkıyor. Malatya deyince akla tarım geliyor, kayısı geliyor. Biz sanayimizi hızlı bir şekilde geliştirirken, kayısı ve tarımı da korumamız, ileriye taşımamız lazım. Bu yıl 11'ncisini düzenlemiş olduğumuz Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine Hayvancılık ve Gıda Fuarımız her geçen gün daha da güçleniyor. Düzenlemiş olduğumuz fuarlarla Malatya'nın bir fuarlar şehri olması için çalışıyoruz. Tarım bizim için çok önemli, ilimizin geleceği ve ekonomik gelişmişliğini artırmak için tarım fuarına önem veriyoruz. Fuarımıza destek veren başta sayın Valimiz olmak üzere bütün oda ve birlik başkanlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Tarım Fuarına katılan Büyükelçiler adına bir konuşma yapan Lübnan Büyükelçisi Sayın Mansour Abdullah ise, "Malatya'da bulunmaktan ve gösterilen ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Malatya'da bazı ziyaretlerde bulunduk gerçekten çok güzel bir ülkeniz var. Güzel yatırımlar yapılmış. Allah bu ülkeyi korusun. Türkiye tarihi ve kibar insanları ile çok güzel bir ülke. Ülkelerimizin karşılıklı olarak birbirini tanıması gerekiyor. Kendi ülkemizde Türkiye'nin refahından ve yatırımlarından bahsettiğimiz zaman büyük bir mutluluk duyuyoruz. Malatya insanı Malatya toprağı gibi cömert, meyveleri gibi tatlı insanlar. Bütün dünyanın barış ve huzur bulması için dua ediyoruz" dedi.

İnsanların yaşaması için tarım sektörünün çok önemli olduğunu belirten Malatya Valisi Sayın Mustafa TOPRAK, "Tarım adına düzenlenen bu fuarın sektöre önemli bir katkısı olduğuna inanıyorum. Malatya'ya baktığımızda Malatya'nın tarım kenti, hayvancılık kenti, sanayi kenti, kültür kenti, sanat ve sağlık kenti olma noktasında ilerlediğini görüyoruz. Hükümetimizin bu alanda çok büyük katkılarıyla Malatya iyi bir üretim noktasına gelmiş durumda. Yazıhan ovasında 120 bin hektarlık alanda ilk defa sulu tarım yapılacak. Ülkemiz tüm zenginlikleri ile birlikte tarımsal noktada önemli zenginlikleri bulunmakta. Biz istiyoruz ki hem ülkemiz kazansın hem de şehirlerimiz kazansın. Bu fuarların dostluk ve barışın gelişmesine vesile olmasını temenni ediyorum. Fuarımızın düzenlenmesinde emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve katkı sağlayan bütün katılımcılara teşekkür ediyorum" dedi.

Son olarak söz alan Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKCİ, "Fuarlar üreticimizi son teknolojik gelişmeler ile tanıştıran, aynı zamanda tarım teknolojisi üreten firmalarımızın ürünlerini tanıtmaları açısından son derece önemli. Düzenlenen fuarların başarılı olması için geniş kesimlerle buluşması gerekmektedir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun Tarım teknolojilerinin tanıtılması noktasında en büyük fuarlardan birinin Malatya'da yapılması çok önemli. Türkiye için tarım stratejik sektörlerden biri. Biz tarıma Hükümet olarak her türlü desteği vermekten çekinmiyoruz. Biz bir yandan sanayileşmeye çalışırken bir yandan da son teknolojilerle tarım yapmanın yollarını arıyoruz. Hükümet olarak çiftçimize birçok teşvikler vererek teknolojik gelişmelerden faydalanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Her zaman çiftçimizin ve üreticimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bu fuarın düzenlenmesinde emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından 11. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı, İl Müftüsü Ümit ÇİMEN'in yaptığı dua ile törene katılanlar tarafından kurdele kesimi yapılarak açıldı.

Daha sonra törene katılan protokol ve davetliler hep birlikte stantları gezdiler. Tüm katılımcılar Malatya Kırmızı Et Üreticileri Birliği tarafından ikram edilen kavurma ve pilavdan yediler.