T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Sayın Valimiz Ahududu ve Böğürtlen Yetiştiriciliği Projemizi Ziyaret Etti

Yayın Tarihi : 7.4.2017

Bakanlığımızca yürütülen "Kırsalda Kadının Güçlendirilmesi Programı " ile " Kadın Çiftçiler Yeniliklerle Buluşuyor" projesi kapsamında İlimizde yürütüle " Telli Terbiye Sistemiyle Ahududu ve Böğürtlen Projesi" Malatya Valimiz Sayın Mustafa TOPRAK tarafından ziyaret edildi.

Programa Sayın Valimizin yanı sıra İl Müdür Vekilimiz Tahir MACİT, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah ERDOĞAN, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürümüz Şevket BAŞYİĞİT, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Cemil ERNİM, konu sorumlusu eğitimciler ve kursiyerler katıldı.

İl Müdürlüğümüz ile Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 3 gün süreyle ortaklaşa yürütülen projenin Teorik eğitimlerinin ardından, uygulamalı eğitimine iştirak eden Malatya Valimiz Mustafa TOPRAK, eğitime katılan kadın çiftçilerimizle bir araya gelerek fidelerden dikip, programa katılanlara sertifikalarını verdi.

Açılış konuşmasını yapan Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Sayın Abdullah ERDOĞAN, "Enstitümüz bünyesindeki uygulama parselinde kursiyerlerimiz, teorik olarak aldıkları eğitimlerin ardından, bizzat kendileri yetiştiriciliğin her aşamasında bizlerle birlikte olacaklar. Onlara teknik bilgileri uzmanlarımız tarafından vererek kendilerinin de üretime başlamaları için destek vereceğiz. Ahududu ve Böğürtlenin ilimizde pazarlanması çok kolay Organize sanayi bölgesindeki fabrikalarımız alım garantisi vermektedirler" dedi.

Daha sonra söz alan İl Müdür Vekilimiz Sayın Tahir MACİT ise, "İlimizde 2016 yılında Çilek Yetiştiriciliğinde Kadın Eli Projesi uyguladık. 26 kadın çiftçiye teorik eğitimler vererek, sahada yüksek tünel uygulamasıyla çilek dikimlerini gerçekleştirdik. 2017 yılı Mayıs ayında çilek hasadı yapacağız. 2017 yılı için Telli Terbiye Sistemi ile Ahududu ve Böğürtlen Yetiştiriciliği Projesi uygulanmaya başlandı. Verilen teorik eğitimlerden sonra sahada dikim yaptırılarak telli terbiye sistemi kursiyerlerimize öğretilecektir. Bu eğitimlere 22 kadın çiftçimiz katılmıştır. Doku kültürüyle yetiştirilen 3 çeşit böğürtlenin yanı sıra, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsünden temin edilen 4 çeşit Ahududu fidesi uygulama parselimize dikilecektir. Bugün Sayın Valimizin teşrifleriyle fidelerimizi dikeceğiz. Kurumlarımıza ve tarıma verdikleri önemden ve desteklerinden dolayı Sayın Valimize çok teşekkür ederim" dedi.

Son olarak söz alan Malatya Valimiz Sayın Mustafa TOPRAK, "Burada sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyum. Üretime olacak katkılarınızdan ve bu eğitimleri almak için gösterdiğiniz gayretlerden dolayı sizlere teşekkür ederim. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız üretime verdiği destekleri değerlendirerek Genç Çiftçi Projesi kapsamında çok güzel işletmeler kuran üreticilerimiz var. Sizler inşallah almış olduğunuz bu eğitimlerle kendi bahçelerinizi kurarsınız. Müdürlerimin dediğine göre alım garantisi veren işletmelerde var. Tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürürsek istihdama da katkı sağlamış oluruz. Ahududu ve Böğürtlen hem vitaminli, hem de besleyici özelliğe sahip. Zorluklarının yanı sıra uygulanabilirliği mümkün olan üzümsü meyveler. Zaten alın teri dökmeden başarı elde etmek mümkün değil. Bu projeye katkı sağlayan başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza, İl Müdürlüğümüze ve Enstitümüze sizlerin nezdinde teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından enstitüde bulunana kayısı kükürtleme ve kurutma tesisini gezen Sayın Valimiz ve beraberindekiler, uygulama parseline geçerek kursiyerlerimiz ile fide dikimi yaptılar.